Plan treningowy - 5km w 28 minut (bieganie)

Aloha Dziku

Być może udało Ci się ukończyć już plan treningowy od kanapowca do pierwszych 5km (tutaj). Ale może jesteś też tutaj bo już trochę biegasz i chciałbyś pobiegać z jakimś planem i pomysłem na bieganie. Spoko dobrze trafiłeś. W tym artykule znajdziesz plan treningowy na 5km w 28min. Jeśli uda Ci się go zrealizować to spokojnie przejdziesz dalej i będziemy mogli się skupić żebyś zaczął biegać 5km w 26min i szybciej.

Bieg na 28min na 5k wymaga od Ciebie przebiegnięcia całego dystansu w tempie 5:36/km.

Na jakim poziomie musisz mieć życiówkę? Żeby zmierzyć się z tym planem powinieneś mieć swoją obecną życiówkę na poziomie 30min. Żeby mieć życiówkę na poziomie 30min na 5km musisz przebiegać w tempie 6:00/km.

Co musisz zrobić żeby złamać 28 minut? Nic prostszego. Musisz pobiec wszystkie 4ry kilometry w tempie 5:36/km, a jeden poniżej 5:36/km. Jeśli nie masz dobrze opanowanej życiówki na 30min to dobrze byłoby się lekko cofnąć lub skorzystać z planu 5km na 30min.

Żeby zrealizować Twój cel potrzebujesz raptem około 3h treningowych tygodniowo na wykonanie tego planu. Dodatkowym plusem będzie zrobienie dodatkowych aktywności - tylko niech to nie będą ćwiczenia obciążające mięśnie po których będziesz musiał/a się regenerować parę dni. Mam tu na myśli przysiady, swingi - mocno siłowe ćwiczenia. Unikaj też ciężkich grupowych treningów na siłkach. Ma być przyjemnie, bez przebijania barier - regeneracyjnie.

Może zanim jednak przejdziemy do konkretów sprawdzisz na jakim dystansie powinieneś startować wykonując quiz?

 

 

Tutaj masz dokładnie omówiony swój plan w formie video:

Poniżej z kolei znajdziesz plan treningowy, który dobrze żebyś modyfikował tak jak wspominam na wideo pod swoje słabości. 

Lecimy jednak od początku i skupmy się na tempach. Jakbyś czegoś nie rozumiał to obejrzyj wideo - tam jest wszystko wyjaśnione.

Jak wykonać jednostki treningowe z planu treningowego? - podtrzymujące formę i regeneracyjne
- luźny bieg - to powinien być bieg nie szybszy 6:05 min/km
- długi bieg nie dłuższy niż 60min

Jak wykonać jednostki treningowe z planu - te intensywne?

400m - intensywne, mini próby Twojego tempa, które przybliżą Cię do celu. Biegaj je w czasie 2min14sek, z przerwą na regenerację trwającą 60 sek. Najlepiej na stadionie na bieżni (mały stadion to 2 okrążenia).

800m - intensywne, dłuższe próby Twojego tempa. Biegaj je w czasie 4 min 28 sekund, z przerwami na 200 m. Najlepiej na stadionie na bieżni (mały stadion to 4 okrążenia).

1 km w tempie 5:36 min/km z 90 sekundami truchtu (możesz truchtać i maszerować na zmianę). Możesz je biegać również na stadionie lub na prostej bez zatrzymywania

A teraz dokładny plan treningowy, czyli to co musisz zrobić żeby pobiec te 28min lub lekko szybciej.

Czym jest dodatkowa aktywność i czemu ma służyć? Najlepiej w tym przypadku sprawdziłby się rower, pływanie, nartorolki, elipsa, ergometr, spacer. 
Jeśli uda Ci się wpaść w rytm treningowy i czujesz, że cały czas progresujesz to masz to przyjemne uczucie zmierzania w dobrym kierunku. Wplecenie tych dodatkowych treningów pomoże Ci się rozruszać i podkręcić Twój organizm na wyższe obroty. Musisz tylko pamiętać żeby nie przesadzić i traktować to jako regeneracyjne sesje, które podtrzymają Twoje ciało i w gotowości na ciężkie sesje.

Do dzieła i czekam na meldunek o Twoim zwycięstwie. A tak przy okazji jeśli potrzebujesz jakiś porad to dołącz do naszej dużej grupy i zadaj pytanie na nutujący Cie problem.

Podsumowanie

Podstawą tego treningu i osiągnięcia swojego wymarzonego czasu jest przejście przez całość i zrealizowanie założeń przede wszystkim z 3 pierwszych tygodni tego treningu. 4 tydzień służy regeneracji. Jeśli zrealizowałeś/aś te założenia to powtórz sobie cały cykl jeszcze raz. Po pierwszym miesiącu treningów będziesz wiedzieć gdzie masz braki i na czym mocniej się skoncentrować.

Autor - Adam Sułowski, Organizator Hunt Run, podróżnik rowerowy, Rekordzista Polski w Double IronMan - 7,6km pływanie + 360km jazdy na rowerze + 84km bieganie (2015-2017) - 23h53min non stop, trener, przyjaciel i ziomek dla wszystkich startujących i nie tylko ;-)