Jaką wybrać czołówkę na bieg nocny/ranny? - bieg z przeszkodami

Dzisiejszy post jest dedykowany tym osobom, które biec będą Hardym Dziku. Dotyczy on głównie latarki na głowę, czyli tzw. czołówki, która jest obowiązkowa na biegu rannym. Przypominam, że ku krzewieniu kultury wczesnego wstawania startujemy o 3:00. Jak Wam sie spodoba bieganie w ciemnościach to razem rozważymy nocne biegi. 

Zanim przejdziemy do latarki, dobrze by było  żeby każdy z Was zaopatrzył się także w odzież termiczną. Mając na sobie odpowiednie ubranie i latarkę będziecie czuć się dużo pewniej i bezpieczniej. Polecam jak zawsze wystartować w grupie lub biec z innymi nowo poznanymi Dzikami. Daje to dodatkowy komfort, że jak coś się stanie w Waszej czołówce/latarce to zawsze możecie liczyć na resztę kompanów.

Dodatkowy plus udziału w Rannym Dziku jest taki, że jak już raz to zrobicie to później będzie już tylko łatwiej:

  • będziesz wiedzieć, że to fajne biegać wcześnie rano
  • nabierzesz wprawy w przygotowaniu się do rannego wstawania
  • mając sprzęt masz już wszystko czego potrzebujesz żeby wyjść na trening wcześnie rano lub wieczorem
  • przede wszystkim przełamujesz pierwszą barierę i nie jest Ci to obce, a często chodzi o przyzwyczajenie się do nowych warunków.

Tutaj mogę się podzielić z Tobą swoim doświadczeniem, gdy zaczynałem jeżdżenie na rowerze parę lat temu w okresie jesieni, zimy i wiosny - wieczorami. Nie wiedziałem, że jest to możliwe dopóki nie pojechałem na pierwsze treningi z moim kolegą Ultrakolarzem. Szybko na bazie doświadczenia dokompletowałem sprzęt i treningi w lutym w godzinach 20:00-2:00 nie sprawiały mi problemu.

Dlatego też zdecydowaliśmy zrobić Rannego Dzika żeby wiele osób mogło wydłużyć sobie sezon biegowy. Będziecie biegać zimą i jesienią po ciemku. Nic prostszego jeśli ma się zaliczony bieg w trudnym terenie z przeszkodami  żeby wyjść zrobić trening po ciemku w mieście lub na ścieżce biegowej.

Jaka czołówka do biegania? Teraz przejdziemy przez najważniejsze cechy sprzętu jakie powinieneś rozważyć.

Waga

Czołówka powinna dać Ci wolność. Żeby poczuć tą wolność i lekkość biegania najlepiej byłoby wybrać jak najlżejszą wersję.  Zdecyduj się zatem na latarkę bez dodatkowych udziwnień, zbrojeń i gadżetów. Z większości z nich nie skorzystasz a bedą one zbędnym balastem. Im mniej na głowie tym łatwiej w życiu. Najlepsze rozwiązania są te gdzie lampka połączona jest ogniwem energetycznym. Jeśli chcesz zdecydować się na bardziej rozbudowane rozwiązanie to wybierz lampkę z pojemnikiem na baterie z tyłu - to pomoże lepiej rozłożyć masę.

Mocowanie

Czego doświadczasz podczas Hunt Run? Ja Ci powiem co nie żadnemu Dzikowi obce: bieg, trucht, interwały, wspinaczka, skakanie, ślizganie, czołganie. Dlatego jak będziesz wybierać czołówkę to przyjrzyj się dokładnie mocowaniu. Nie będzie nic bardziej irytującego niż latająca na wszystkie strony lampka. Sprawdź jakość paska. Powinien być dość gruby, nie może być zbyt wiotki. Powinien być solidny i z wysokiej jakości materiałów. Ewentualnie rozważ też bieg z czołówką z dodatkową gumą przez środek głowy. Kiedyś startowałem w biegu na 100km po górach z taką właśnie lampką. Mega dobrze sie sprawdziła.

Moc

Moc to wartość bardzo ważna dla Ciebie. Jeśli truchtasz tylko po chodniku to z pewnością wystarczy Ci moc 50 lumenów. W przypadku startu w terenie, na trailu, przez przeszkody to powinieneś zaopatrzyć się latarkę dającą moc 200 lumenów. Strumień światła będzie odpowiednio mocny i wyraźny przy tej wartości. Od razu chciałbym żebyś wiedział/a, że im więcej lumenów tym większa masa i zapotrzebowanie na energię  energetyczną lampki. Pamiętaj że być może warto będzie zabrać ze sobą dodatkowe źródła energii. To wiąże się też ze stratą czasu więc jeśli walczysz o dodatkowe sekundy i minuty to nie zawsze warto mieć najmocniejszą pod względem mocy lampkę.

Wodoodporność

Jak wiesz podczas Hunt Run masz nieraz do czynienia z trudnymi warunkami typu: woda, deszcz. Jeśli jesteś prawdziwym twardzielem i będziesz biegać później również w trudnych warunkach to warto żeby twoja czołówka była wodoodporna. Zwłaszcza jeśli nie lubisz kalkulować i idziesz jak dzik po szyszkach to zdecyduj się na wersję wodoodporną.

Podsumowanie

To są główne wytyczne, które warto żebyś rozważył/a przy planowaniu zakupu czołówki. Zastanów się dobrze jakiej czołówki potrzebujesz i jakie powinna mieć właściwości. Dokonaj dobrego zakupu i widzimy się na Rannym lub Nocnym Dziku. Powodzenia!